Koncert życzeń…

http://www.dreamstime.com/stock-image-broken-pink-glasses-black-frame-isolated-image29295411Henryk w zasadzie przez całe życie nie powinien narzekać. Zawsze było tak, jak on chciał.
Nawet kiedy nie miał racji nigdy nie przyznawał się do błędu i, i tak jego musiało być na wierzchu. Tym sposobem pokłócił się z synami do tego stopnia, że od wielu lat nie utrzymywali kontaktu.
Nie było to dla niego problemem, wprost przeciwnie, cieszył się, że zamiast rozdawać wnukom, ma na swoje zachcianki.
Baśka, jego żona, cierpiała cichutko, tęskniła za chłopcami, za wnukami, ale co, kiedy była całkowicie od Henryka zależna, nie miała swojej emerytury, bo kiedy on robił karierę w wojsku ona wychowywała synów i co kilka lat urządzała mieszkanie i życie towarzyskie. W zależności gdzie mu kazali chwilowo osiąść.
Ale i ona nie narzekała, nie było jej źle, dbała o wszystko i wszystkich prócz siebie.

Kiedy świętowali czterdziestą rocznicę ślubu, przyglądał się Henryk tej swojej Szprotce – tak ją nazywał, nigdy po imieniu i pomyślał, że taka chuda i zmarnowana, że może czas już na nią. Wcale nie byłoby mu żal gdyby umarła. Ostatecznie całe życie była tylko jego kasjerką… Trochę odleciał myśląc, jakby to było fajnie być teraz samemu.
Nie czekał długo.
Szybka diagnoza, zielona karta DiLO*, przerzuty i po pół roku Henryk był wdowcem, mógł oddychać pełną piersią. Znaczy robić co chciał, bez zrzędzenia, wyliczania, wypominania marnotrawstwa.
Pierwsze co zrobił po pogrzebie, to wykupił dwutygodniowy pobyt w luksusowym pensjonacie, z osobnym wyjściem. Po co ma go ktoś sprawdzać kiedy wychodzi i przychodzi, nie?

Czuł się jak młody bóg.
Kupił sobie sporo nowych, modnych ciuchów, ostatecznie nie był przecież jeszcze taki stary i mógł się komuś podobać!
I okulary.
Drogie, modne, z kolorowymi szkłami, wyglądającymi jak lustra weneckie.
Wreszcie był wolny.

Wypożyczył sobie leżak, rozłożył go w słonecznym miejscu, podciągnął rękawy koszuli w czerwono-białą krateczkę, założył wypasione okulary i poddał się duchowemu ubogacaniu, obserwując szczególnie przychylnym wzrokiem młode i ładne dziewczyny.

Chyba nieco odpłynął, bo kiedy się ocknął było już ciemno, zrobiło się chłodno, a on…
On nie mógł wstać, ruszyć kończyną czy nawet krzyknąć.
Nie mógł nic. Mógł tylko leżeć i czekać.
Kiedy czas mijał a niemoc nie ustępowała, do Henryka chyba zaczęła dochodzić świadomość, że ma udar i że sam sobie z tym nie poradzi. No dobra, ale co ma robić – ciemno, noc, żywego ducha, a on na tym leżaku i w okularach słonecznych…
Było mu bardzo zimno.
Popadał w letarg, budził się, znów odpływał.
Rano, kiedy słońce zaczęło nieco przygrzewać, zaczęli pojawiać się i ludzie. Henryk bardzo chciał krzyczeć ratunku, chciał choć dać znać ręką, że tu jest i potrzebuje pomocy, ale nic z tego nie wyszło. Ludzie mijali go nawet nie patrząc w jego stronę, ot, podstarzały dziwak chowający zbereźny wzrok za okularami.

Kiedy nadeszła druga noc, a on tak nadal w bezruchu leżał, pomyślał, że to już jego koniec, że to za Szprotkę, za dzieci, za karę. Ale nie umiał płakać.
Był cały zesztywniały, zimny i jakby przestał czuć cokolwiek. Przypomniały mu się słowa ojca – dopóki coś cię boli to wiesz, że żyjesz. Henryka już nic nie bolało, a więc to by było na tyle? Na leżaku? W odlotowych okularach?

Następnego ranka, kiedy to już chyba nawet nie do końca był świadomy, przechodziła koło niego młoda dziewczyna z chłopakiem, długo mu się przyglądała, zagadnęła towarzysza czy widzi to co ona. On nie zwrócił uwagi na to, że gość na leżaku był siny, plamy na spodniach świadczyły o nie pracujących zwieraczach, twarz jest wykrzywiona w grymasie i że jednej strony ust wycieka ślina.
Młoda nie czekając, zadzwoniła po pomoc.

* * * * *

Przeżył.
Jest pod dobrą opieką Caritasu.
Jest pacjentem leżącym, karmionym przez sondę, inkontynentnym.
Świadomość jednak pozostała, choć czasem wolałby jej nie mieć.
Ba, wolałby już nie żyć.

________

*zielona karta DiLO (Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego) to pakiet onkologiczny, który daje szansę pacjentowi w omijaniu kolejek do specjalistów. Pacjent DiLO musi być przyjęty w ciągu dwóch tygodni.

Krystyna

3 myśli na temat “Koncert życzeń…”

  1. Moja Babcia mówiła: nie czekaj na czyjąś śmierć, bo sam jej doczekasz. I o karmie – zarówno tej dobrej jak i złej – że zawsze wraca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *