Polskie drogi…

Od jakiegoś czasu pokonuję trasy Polska – Deutschland dość regularnie.
Taka robota.

Pamiętam, że kilka lat temu moi synowie też tam jeździli. Była wściekła zima, sypało, wiało a moje dzieci musiały w drogę, zaraz po Świętach. Jeden świeżo upieczony kierowca, drugi prawka jeszcze nie miał. Moje serce było w strzępach z niepokoju, ktoś życzliwy powiedział – jak już miną Zgorzelec i będą w Niemczech, możesz spokojnie spać.

Przypomniały mi się te słowa. Dlaczego na polskich drogach jest niebezpieczniej niż na niemieckich? Może kierowcy bardziej odczuwają mandaty płacone w euro? Może wiodą lepsze, spokojniejsze życie i jest im ono milsze? Może mają lepsze, bezpieczniejsze auta? Może są mniej brawurowi?
Może, wszystko jest możliwe.

Kiedy podróżując, byłam już po zachodniej stronie Odry, zwróciłam uwagę na jedno: moja uwaga była skupiona na jeździe a nie na wszystkim innym, kolorowym, co stoi jak najbliżej dróg po polskiej stronie.
Tam przy drogach nie ma reklam! Żadnych reklam! Żadnych bilbordów, chorągiewek, żagielków, słupów, pokracznych figur.
Są tylko dobrze ustawione znaki, drogowskazy i tablice, a na każdym niemal moście przypominają o tworzeniu tunelu życia.
Mam wrażenie, że mimo iż droga jest bardziej monotonna bez cycatych barmanek na bilbordach zapraszających na piwo czy bigos do knajpy, to jednak wzdłuż dróg wybudowane są jakby ściany – być może zastępujące ekrany dźwiękochłonne, lecz są ukwiecone, utrawione i bardzo estetyczne.

Zdjęcie zrobiłam podczas jazdy, ale mam nadzieję, że jest do odczytania. Wiele razy stałam w korkach na gierkówce, na moich oczach z ciężarówki stoczyły się i rozpiździły ogromne, betonowe pierścienie, tarasując jedną stronę drogi. Nigdy żadnego tunelu ratunkowego nie było…

Jazdy na zamek błyskawiczny zresztą też nie…

Ciekawa jestem, kiedy do nas dotrą pewne niby oczywiste i normalne nawyki. Na świętego Nigdy, chyba że i u nas policja będzie wyrastać jak spod ziemi, tak jak u niemieckich przyjaciół.

 

Krystyna

P.S. Wczoraj wpis a dziś takie informacje znajduję na fb – miód na serce i biję się w piersi!
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=567211077142370&set=pcb.2331710267085064&type=3&theater

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *